Niko Peleshi “e lëshon dorën”, 316 milionë lekë tender firmës që dha ofertën më të lartë

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 17.09.2022, 22:10

Natyrisht nuk kishte se si të mungonte në garën se kush organizon më shumë tendera të dyshimtë, as ministri i mbrojtjes Niko Peleshi. Së fundmi ministria e drejtuar prej tij ka filluar “rëndshëm” të organizojë tendera të dyshimtë. Madje në rastin konkret, e ka “shkelur fare” pasi është shpallur fituese firma që ka dhënë ofertën më të lartë.

Por për çfarë bëht fjalë? Ministria e Mbrojtjes ka organizuar tenderin e rradhës që mban numrin e referencës REF-35413-07-05-2022. Objekti i tij është “Rikonstruksion objekte ndërtimore në Repartin Ushtarak Nr.1010, Vau i Dejës, Shkodër”, me një fond limit prej 27,769,672 lekë të reja pa TVSH ose rreth 330 milionë lekë të vjetra me TVSH.

Përtej shifrës së lartë që është kërkuar për rikonstruksion, çuditë fillojnë në momentin që shfletohen dokumentat përkatëse të kësaj procedure. Vihet re se kanë marrë pjesë vetëm 3 kompani. Por për habi, fituese është shpallur firma që ka dhënë ofertën më të lartë nga gjithë pjesëmarrësit e tjerë.

Bëhet fjalë për bashkimin e operatorëve “BEQIRI” në pronësi të Neim Beqiraj dhe “METEO” në pronësi të Eral Myftaraj. Këto kanë ofruar vlerën 26,337,607 lekë të reja pa TVSH ose rreth 316 milionë lekë të vjetra me TVSH. Jo vetëm kaq, por kjo vlerë fituese është thuajse e njëjtë me atë të fondit limit, përkatësisht sa 94.84% e tij.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Leli Alushaj
  Leli Alushaj, kamarieri i një restoranti në Tiranë, i cili me ndërhyrjen e tij të shpejtë i shpëtoi jetën një turisteje spanjolle, teksa ajo po mbytej.
  Robert Neçaj
  Roja bregdetare, i cili shpëtoi nga mbytja në plazhin e Shëngjinit dy persona, motër e vëlla, teksa dhe vetë përfundoi në spital. Ai u dëmtua shumë gjatë aksionit të tij të shpëtimit, por sot, fatmirësisht gëzon shëndet të plotë.
  Andi
  Roje bregdetare në Sarandë, i cili shpëtoi nga mbytja, babë e bir. Pamjet se si ai nxirrte nga uji babë e bir u bën virale dhe u shpërndanë edhe në faqet e JOQ ALBANIA.
  Djali i mitur
  Djali i mitur, që shet lule pranë qendrës së Tiranës, për të siguruar libra dhe rroba për shkollë. Ai ulet në trotuar dhe u kërkon qytetarëve që të blejnë lulet e tij.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit