Pendarovski: “Bullgarizimi” është shpikur nga opozita

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 17.09.2022, 09:58

Presidenti i RMV-së Stevo Pendarovski, thotë se në 14 muajt e ardhshëm skriningu është absolutisht prioriteti më i rëndësishëm politik për ne. Ai bën thirrje “të merremi me reformat, sepse kemi shumë detyra shtëpie në këtë drejtim”.

“Nuk mendoj se ndryshimi i Kushtetutës sot apo në muajt në vijim duhet të jetë prioritet politik i Qeverisë. Por nëse Qeveria që ka shumicën në Parlament mendon ndryshe, nuk mund të them jo. Mendoj se duhet të fokusohemi në gjërat që, ndërkohë që ne negocionim dhe prisnim dy vitet e fundit për të kapërcyer disi bllokadën bullgare, disa gjëra nuk shkuan mirë këtu, veçanërisht në fushën e sundimit të ligjit dhe luftë kundër korrupsionit të lartë”, tha presidenti Pendarovski.

Kreu i shtetit njoftoi se do të udhëtojë për në Sofje më 1 tetor, me ftesë të presidentit bullgar Rumen Radev.

Pendarovski deri më tani ka pasur katër biseda telefonike me kolegun e tij Radev, për temën e importit të energjisë elektrike.

Ai bën me dije se aty po hapet interkonektori midis Greqisë dhe Bullgarisë dhe do të jenë të pranishëm, siç është paralajmëruar disa presidentë dhe kryeministra nga rajoni.

“Nga bullgarizimi frikësohen ose thonë se do të na ndodh vetëm maqedonasit që kanë vetëvlerësim të ulët kombëtar. Është fyese për kombin maqedonas të thuash se një protokoll, një marrëveshje, përmes mekanizmave të integrimit evropian, që unë dhe ti mund të bëhemi bullgarë. Ajo frymë e gjoja bullgarizimit që na kërcënon është shpikur nga opozita për të trembur popullin maqedonas, i cili ka rrënjët e tij të thella dhe njerëzimin kombëtar të vendosur, dhe ne jemi pikërisht të tillë, nuk ka pse të kemi frikë nga bullgarizimi. Mendoj se është e shtënë e vdekur, sepse nuk ka rrezik që ne përmes proceseve evropiane përfundimisht të bëhemi bullgarë”, u shpreh Pendarovski.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Leli Alushaj
  Leli Alushaj, kamarieri i një restoranti në Tiranë, i cili me ndërhyrjen e tij të shpejtë i shpëtoi jetën një turisteje spanjolle, teksa ajo po mbytej.
  Robert Neçaj
  Roja bregdetare, i cili shpëtoi nga mbytja në plazhin e Shëngjinit dy persona, motër e vëlla, teksa dhe vetë përfundoi në spital. Ai u dëmtua shumë gjatë aksionit të tij të shpëtimit, por sot, fatmirësisht gëzon shëndet të plotë.
  Andi
  Roje bregdetare në Sarandë, i cili shpëtoi nga mbytja, babë e bir. Pamjet se si ai nxirrte nga uji babë e bir u bën virale dhe u shpërndanë edhe në faqet e JOQ ALBANIA.
  Djali i mitur
  Djali i mitur, që shet lule pranë qendrës së Tiranës, për të siguruar libra dhe rroba për shkollë. Ai ulet në trotuar dhe u kërkon qytetarëve që të blejnë lulet e tij.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit