Deri në fund të vitit nuk do të ndryshojnë çmimet e energjisë elektrike

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 15.09.2022, 19:03

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi, ka bërë të ditur sot se nuk do të ketë ndryshime çmimesh në tregun rregullator deri më 31 dhjetor.

“Në fushën e mbështetjes për kompanitë mikro dhe të vogla që janë në tregun rregullator, tashmë ka një vendim të KRRE-së që vlen deri më 31 dhjetor. Deri më 31 dhjetor nuk do të ketë ndryshime çmimesh në tregun rregullator. Me vendimin e ri të KRRE-së, sipas të dhënave që do të japin ESM, MEPSO dhe EVN për gjashtë muajt e parë të vitit të ardhshëm, atëherë KRRE do të dalë dhe do të thotë çmimet e reja dhe ne do të japim input përmes ESM duke ulur çmimin e prodhimit, duke ulur disa kërkesa të MEPSO-s, tha Bekteshi, duke iu përgjigjur pyetjes së një gazetari pas takimit në Odën Ekonomike me 10 kompanitë që janë konsumatorët më të mëdhenj të energjisë elektrike.

Siç ka theksuar Bekteshi, KRRE duhet t’i njohë kërkesat e parashtruara nga EVN.

“Jam i bindur se disa nga kërkesat nuk do të pranohen”, shtoi ministri.

Kujtojmë se Maqedonia e Veriut ka shpallur gjendjen e krizës energjetike dhe në kuadër të kësaj janë duke u respektuar disa masa kursimi.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Leli Alushaj
  Leli Alushaj, kamarieri i një restoranti në Tiranë, i cili me ndërhyrjen e tij të shpejtë i shpëtoi jetën një turisteje spanjolle, teksa ajo po mbytej.
  Robert Neçaj
  Roja bregdetare, i cili shpëtoi nga mbytja në plazhin e Shëngjinit dy persona, motër e vëlla, teksa dhe vetë përfundoi në spital. Ai u dëmtua shumë gjatë aksionit të tij të shpëtimit, por sot, fatmirësisht gëzon shëndet të plotë.
  Andi
  Roje bregdetare në Sarandë, i cili shpëtoi nga mbytja, babë e bir. Pamjet se si ai nxirrte nga uji babë e bir u bën virale dhe u shpërndanë edhe në faqet e JOQ ALBANIA.
  Djali i mitur
  Djali i mitur, që shet lule pranë qendrës së Tiranës, për të siguruar libra dhe rroba për shkollë. Ai ulet në trotuar dhe u kërkon qytetarëve që të blejnë lulet e tij.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit