Serbët në veri festojnë Ditën e Unitetit dhe Flamurit

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 15.09.2022, 13:13

Qytetarë serbë në Veriun e Kosovës, kanë dalë në rrugë për të shënuar “Ditën e Unitetit dhe Flamurit”.

Kjo festë rrjedhën e ka në vitin 1918, në “thyerjen e frontit të Selanikut”.

Kjo festë shënohet në Serbi dhe Republikën e Kosovës.

Siç raportojnë portali propagandistik në gjuhën serbe Kosovo-Online “në këtë festë është shprehur krenari për flamurin serb”.

Festa është zhvilluar në të gjitha komunat e Veriut të Kosovës të banuara me shumicë serbe.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Leli Alushaj
  Leli Alushaj, kamarieri i një restoranti në Tiranë, i cili me ndërhyrjen e tij të shpejtë i shpëtoi jetën një turisteje spanjolle, teksa ajo po mbytej.
  Robert Neçaj
  Roja bregdetare, i cili shpëtoi nga mbytja në plazhin e Shëngjinit dy persona, motër e vëlla, teksa dhe vetë përfundoi në spital. Ai u dëmtua shumë gjatë aksionit të tij të shpëtimit, por sot, fatmirësisht gëzon shëndet të plotë.
  Andi
  Roje bregdetare në Sarandë, i cili shpëtoi nga mbytja, babë e bir. Pamjet se si ai nxirrte nga uji babë e bir u bën virale dhe u shpërndanë edhe në faqet e JOQ ALBANIA.
  Djali i mitur
  Djali i mitur, që shet lule pranë qendrës së Tiranës, për të siguruar libra dhe rroba për shkollë. Ai ulet në trotuar dhe u kërkon qytetarëve që të blejnë lulet e tij.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit