AKI nuk përfshihet në Projektligjin e Pagave

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 15.09.2022, 12:35

Ministria e Punëve të Brendshme, si propozuese e Projektligjit të Pagave, e ka nxjerr atë në konsultime publike.

Aty përfshihen të gjitha insnstitucionet dhe zyrtarët të cilët marrin rrogë nga buxheti i shtetit.

Por në këtë projektligj nuk është përfshirë Agjencia Kosovare e Inteligjencës.

“Projektligji për Pagat (tash e tutje referuar si “Projektligji”) ka për qëllim kryesor përcaktimin dhe rregullimin e sistemit të pagave dhe shpërblimeve për të gjithë të punësuarit që përfitojnë pagë nga buxheti i Republikës së Kosovës. Nga kjo kategori e cila mbulohet me këtë projektligj përjashtohet vetëm Agjencia Kosovare e Inteligjencës, për arsye se ka natyrë tejet specifike të punës”, thuhet në njoftim.

Ndër të tjera thuhet se më këtë projektligj synohet rregullimi i mënyrës dhe kushteve të pagesës për kategoritë që i rregullon.

Qëllimi i konsultimit publik është që t’i mundësohet të gjitha palëve që të kontribuojnë me sugjerimet dhe komentet e tyre lidhur me Projekt Ligjin për Pagat.

Projektligji do të jetë në konsultim deri më 6 tetor.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Leli Alushaj
  Leli Alushaj, kamarieri i një restoranti në Tiranë, i cili me ndërhyrjen e tij të shpejtë i shpëtoi jetën një turisteje spanjolle, teksa ajo po mbytej.
  Robert Neçaj
  Roja bregdetare, i cili shpëtoi nga mbytja në plazhin e Shëngjinit dy persona, motër e vëlla, teksa dhe vetë përfundoi në spital. Ai u dëmtua shumë gjatë aksionit të tij të shpëtimit, por sot, fatmirësisht gëzon shëndet të plotë.
  Andi
  Roje bregdetare në Sarandë, i cili shpëtoi nga mbytja, babë e bir. Pamjet se si ai nxirrte nga uji babë e bir u bën virale dhe u shpërndanë edhe në faqet e JOQ ALBANIA.
  Djali i mitur
  Djali i mitur, që shet lule pranë qendrës së Tiranës, për të siguruar libra dhe rroba për shkollë. Ai ulet në trotuar dhe u kërkon qytetarëve që të blejnë lulet e tij.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit