Tupançevski: E drejta ndërkombëtare duhet të respektohet

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 15.09.2022, 10:14

“Neni 118 i Kushtetutës është preciz dhe thotë se marrëveshjet ndërkombëtare që janë ratifikuar janë pjesë e rendit të brendshëm dhe nuk mund të ndryshohen me ligj”, tha ministri i Drejtësisë, Nikolla Tupançeski për “A1on”, duke iu referuar çështjes së iniciativës për referendum të paraqitur nga OBRM-PDUKM.

E drejta ndërkombëtare duhet të respektohet, përndryshe sipas Tupançeskit do të çonte në hapjen e kutisë së Pandorës.

A mund të pezullohet me ligj një marrëveshje ndërkombëtare? Përsa i përket sigurisë juridike në një vend, Republika e Maqedonisë së Veriut ka nënshkruar shumë dypalëshe dhe marrëveshjet shumëpalëshe. Kjo do të thotë se ne si shtet mundemi në mënyrë të njëanshme ose në bazë të mjetit më të lartë të demokracisë, referendumit t’i korrigjojmë ato marrëveshje.

Ka mundësi që vendi ynë të mos e pranojë atë marrëveshje në mënyrë të njëanshme, por ashtu siç duhet të bëhet nuk është ashtu siç bëhet tani”, theksoi Tupançeski.

Ministri thekson se është më i mirë interpretimi kufizues i Kushtetutës, gjegjësisht veprimet e Xhaferit.

Dakordohem që autoriteti i Kryetarit të Kuvendit përfshihet në vlerësimin e rregullores. Nëse kryetari duhet të vlerësonte meritat e vetë nismës, ka dy këndvështrime, po të isha unë në vend të Xhaferit do të kisha bërë të njëjtën gjë sepse edhe po të ishte lënë ajo iniciativë, patjetër do të kishte njerëz që do ta sfidonin atë”, thekson ministri i Drejtësisë Nikolla Tupançeski.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Leli Alushaj
  Leli Alushaj, kamarieri i një restoranti në Tiranë, i cili me ndërhyrjen e tij të shpejtë i shpëtoi jetën një turisteje spanjolle, teksa ajo po mbytej.
  Robert Neçaj
  Roja bregdetare, i cili shpëtoi nga mbytja në plazhin e Shëngjinit dy persona, motër e vëlla, teksa dhe vetë përfundoi në spital. Ai u dëmtua shumë gjatë aksionit të tij të shpëtimit, por sot, fatmirësisht gëzon shëndet të plotë.
  Andi
  Roje bregdetare në Sarandë, i cili shpëtoi nga mbytja, babë e bir. Pamjet se si ai nxirrte nga uji babë e bir u bën virale dhe u shpërndanë edhe në faqet e JOQ ALBANIA.
  Djali i mitur
  Djali i mitur, që shet lule pranë qendrës së Tiranës, për të siguruar libra dhe rroba për shkollë. Ai ulet në trotuar dhe u kërkon qytetarëve që të blejnë lulet e tij.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit