Gjykata Kushtetuese do të debatojë për “punën të dielën”

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 14.09.2022, 11:29

Gjykata Kushtetuese do të mbajë seancë në të cilën do të debatojë për nismën e shtruar paraprakisht nga Oda Ekonomike e Maqedonisë së Veriut në të cilën kontestohet Ligji për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për marrëdhëniet e punës, që në përmbajtje e përfshin “punën të dielën”.

“Në nismë thuhet se dita e pushimit të javës mund të jetë çdo ditë tjetër të dielën, se është përcaktuar edhe shtesë e pagës për punë të dielën në shumë prej së paku 50 për qind për çdo orë të kaluar në punë dhe se për këto arsye është lejuar pabarazi tek qytetarët para ligjeve”, thonë nga Gjykata Kushtetuese.

Gjithashtu pretendohet se me këtë zgjidhje ligjore punëdhënësit nga aktivitetet ekonomike të cilëve u ndalohet puna të dielave dhe që kanë pozitë të barabartë juridike për sa i përket pagesës së taksës dhe detyrimeve të tjera publike ndaj shtetit që janë të përcaktuara me ligj, vendosen në një situatë të pabarabartë ligjore pozicion me punëdhënësit nga aktivitetet ekonomike që lejohen të punojnë të dielave, në drejtim të krijimit të të ardhurave dhe fitimit.

Lidhja e Sindikatave të Maqedonisë (LSM) dje i ka bërë thirrje Gjykatës Kushtetuese që ta refuzojë iniciativën e Odës Ekonomike, sepse siç thonë ata është në kundërshtim me Kushtetutën. Sipas LSM-së, nisma do të ruajë të drejtën e krijuar tashmë për një pushim javor të pandërprerë të përbërë nga të paktën 24 orë për një periudhë shtatëditore për mijëra punëtorë në vend, të cilët fitojnë të ardhura dhe fitime.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Leli Alushaj
  Leli Alushaj, kamarieri i një restoranti në Tiranë, i cili me ndërhyrjen e tij të shpejtë i shpëtoi jetën një turisteje spanjolle, teksa ajo po mbytej.
  Robert Neçaj
  Roja bregdetare, i cili shpëtoi nga mbytja në plazhin e Shëngjinit dy persona, motër e vëlla, teksa dhe vetë përfundoi në spital. Ai u dëmtua shumë gjatë aksionit të tij të shpëtimit, por sot, fatmirësisht gëzon shëndet të plotë.
  Andi
  Roje bregdetare në Sarandë, i cili shpëtoi nga mbytja, babë e bir. Pamjet se si ai nxirrte nga uji babë e bir u bën virale dhe u shpërndanë edhe në faqet e JOQ ALBANIA.
  Djali i mitur
  Djali i mitur, që shet lule pranë qendrës së Tiranës, për të siguruar libra dhe rroba për shkollë. Ai ulet në trotuar dhe u kërkon qytetarëve që të blejnë lulet e tij.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit