Emiriana Sako gives 350 million to the company that gave the highest offer

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 10.09.2022, 21:57

There is no end to suspicious tenders in our country. There are no municipalities from the largest to the smallest that do not organize dubious tenders. But the larger the municipality, normally the greater the damage to the state budget, as the figures "in play" are higher.

Such seems to be the case with the Durrës Municipality led by Emiriana Sako. The institution run by her has organized a tender with reference number REF-25822-04-20-2022 and with the object "F.V Greening in the city".

Its limit fund is 33,322,000 new ALL without VAT or about 400 million old ALL including VAT. AlbGarden, owned by citizen Pjetër Trashaj, was declared the winner with a bid of 29,522,080 new ALL without VAT or about 350 million old ALL with VAT.

Meanwhile, this figure turns out to be as much as 88.6% of the limit fund, a fact that raises doubts. But beyond that, studying the tender documentation, it is seen that the winner has given the highest bid from all the participants and yet was declared the winner. A total of 4 companies participated in the competition, of which 3 of them offered less than the winner. Such a fact raises doubts that we are dealing with a predetermined winner.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Leli Alushaj
  Leli Alushaj, kamarieri i një restoranti në Tiranë, i cili me ndërhyrjen e tij të shpejtë i shpëtoi jetën një turisteje spanjolle, teksa ajo po mbytej.
  Robert Neçaj
  Roja bregdetare, i cili shpëtoi nga mbytja në plazhin e Shëngjinit dy persona, motër e vëlla, teksa dhe vetë përfundoi në spital. Ai u dëmtua shumë gjatë aksionit të tij të shpëtimit, por sot, fatmirësisht gëzon shëndet të plotë.
  Andi
  Roje bregdetare në Sarandë, i cili shpëtoi nga mbytja, babë e bir. Pamjet se si ai nxirrte nga uji babë e bir u bën virale dhe u shpërndanë edhe në faqet e JOQ ALBANIA.
  Djali i mitur
  Djali i mitur, që shet lule pranë qendrës së Tiranës, për të siguruar libra dhe rroba për shkollë. Ai ulet në trotuar dhe u kërkon qytetarëve që të blejnë lulet e tij.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit