Emiriana Sako “luan nga tepeleku”, i jep 350 milionë firmës që dha ofertën më të lartë

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 06.09.2022, 22:18

Nuk paskan fund miq tenderat e dyshimtë në vendin tonë. Nuk ka bashki nga më të mëdhatë e deri tek ato më të voglat që të mos organizojnë tendera të dyshimtë. Por sa më e madhe bashkia, normalisht aq më i madh edhe dëmi ndaj buxhetit të shtetit, pasi edhe shifrat “në lojë” janë më të larta.

I tillë duket se është edhe rasti me Bashkinë Durrës të drejtuar nga Emiriana Sako. Institucioni që drejtohet prej saj ka organizuar një tender me numër reference REF-25822-04-20-2022 dhe me objekt “F.V Gjelbërimi në qytet”.

Fondi limit i tij është 33,322,000 lekë të reja pa TVSH ose rreth 400 milionë lekë të vjetra përfshirë TVSH. Fituese është shpallur firma AlbGarden në pronësi të shtetasit Pjetër Trashaj me ofertë 29,522,080 lekë të reja pa TVSH ose rreth 350 milionë lekë të vjetra me TVSH.

Kjo shifër rezulton ndërkohë të jetë sa 88.6% e fondit limit, një fakt ky që ngjall dyshime. Por përtej kësaj, duke studiuar dokumentacionin e tenderit, shikohet se fituesi ka dhënë ofertën më të lartë nga gjithë pjesëmarrësit e megjithatë është shpallur fitues. Në garë kanë marrë pjesë në total 4 kompani, nga të cilat 3 prej tyre kanë ofruar më pak se fituesi. Një fakt i tillë ngre dyshime se kemi të bëjmë me një fitues të paracaktuar.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Leli Alushaj
  Leli Alushaj, kamarieri i një restoranti në Tiranë, i cili me ndërhyrjen e tij të shpejtë i shpëtoi jetën një turisteje spanjolle, teksa ajo po mbytej.
  Robert Neçaj
  Roja bregdetare, i cili shpëtoi nga mbytja në plazhin e Shëngjinit dy persona, motër e vëlla, teksa dhe vetë përfundoi në spital. Ai u dëmtua shumë gjatë aksionit të tij të shpëtimit, por sot, fatmirësisht gëzon shëndet të plotë.
  Andi
  Roje bregdetare në Sarandë, i cili shpëtoi nga mbytja, babë e bir. Pamjet se si ai nxirrte nga uji babë e bir u bën virale dhe u shpërndanë edhe në faqet e JOQ ALBANIA.
  Djali i mitur
  Djali i mitur, që shet lule pranë qendrës së Tiranës, për të siguruar libra dhe rroba për shkollë. Ai ulet në trotuar dhe u kërkon qytetarëve që të blejnë lulet e tij.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit