Adrian Çela i OSHEE harxhon 10 milionë euro për “matje inteligjente”

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 06.09.2022, 20:42

Tenderat vazhdojnë e natyrisht sa më e madhe të jetë shifra e përfshirë, aq më të mëdhaja janë gjasat që edhe abuzimi të jetë i lartë. Njëri ndër institucionet që thuajse gjithmonë organizon tendera me “llokma” të mëdha është padyshim edhe OSHEE e administruar nga Adrian Çela. Ky institucion mësohet se do të harxhojë mbi 10 milion euro për “matje inteligjente”.

Por për çfarë bëhet fjalë? OSHEE ka organizuar një tender me numër reference REF-23133-03-25-2022 dhe me fond limit 1,048,176,705 lekë të reja pa TVSH ose rreth 10 milion e 600 mijë euro nëse përfshijmë edhe TVSH. Objekti i tenderit është “F.V dhe instalim të sistemit të Matjes Inteligjente në Kabinat Elektrike të OSSH sh.a, Software – t dhe integrimet e tyre në platformën MDMS (Mater data mangement system)”.

Por ku qëndron problemi me këtë tender? Përveç vlerës tepër të lartë prej mbi 10 milion eurosh, vihet re se njëra nga kompanitë pjesëmarrëse ka ofruar një ofertë me diferencë shumë të lartë krahasuar me firmën e shpallur fituese. Kjo diferencë është rreth 2 miliardë lekë të vjetra me TVSH, ose rreth 1.7 milionë euro.

Në garë kanë marrë pjesë 5 kompani në total dhe fituese është shpallur kompania në pronësi të Petraq Shomo e quajtur “Aci Engineering”, për një vlerë prej 992,576,392 lekë të reja pa TVSH ose mbi 10 milion euro nëse përfshijmë edhe TVSH. Ndërkaq kompania që ka ofruar vlerë më të ulët e kishte ofertën e saj 827,529,759 lekë të reja pa TVSH, pra rreth 2 miliardë lekë më pak sesa fituesi nëse përfshijmë edhe TVSH. Të gjitha këto bëjnë që të lindin dyshime se kemi të bëjmë me një fitues të paracaktuar.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Leli Alushaj
  Leli Alushaj, kamarieri i një restoranti në Tiranë, i cili me ndërhyrjen e tij të shpejtë i shpëtoi jetën një turisteje spanjolle, teksa ajo po mbytej.
  Robert Neçaj
  Roja bregdetare, i cili shpëtoi nga mbytja në plazhin e Shëngjinit dy persona, motër e vëlla, teksa dhe vetë përfundoi në spital. Ai u dëmtua shumë gjatë aksionit të tij të shpëtimit, por sot, fatmirësisht gëzon shëndet të plotë.
  Andi
  Roje bregdetare në Sarandë, i cili shpëtoi nga mbytja, babë e bir. Pamjet se si ai nxirrte nga uji babë e bir u bën virale dhe u shpërndanë edhe në faqet e JOQ ALBANIA.
  Djali i mitur
  Djali i mitur, që shet lule pranë qendrës së Tiranës, për të siguruar libra dhe rroba për shkollë. Ai ulet në trotuar dhe u kërkon qytetarëve që të blejnë lulet e tij.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit