Pirro Vengu, drejtori i Portit Durrës ble me lekët e shqiptarëve vinç 4 MILIARD LEKË

Shkruar nga: A Gjoni | Publikuar më: 06.09.2022, 19:04

Drejtori i Portit të Durrësit Pirro Vengu ka porositur një vinç me vlerë 4.2 MILIARD LEKË pa TVSH tek kompania Hydropower. Zotërues me 100% të aksioneve në këtë kompani është Lulzim Kapllanaj, bashkëpronar i HEC-it të Grabovës me vëllezërit Hysa.

Vengu e ka lëshuar dorën me taksat e popullit teksa ky tender me 2 FLAMUJ TË KUQ i është dhënë Kapllanajt në mungesë konkurrence. Ai ka paraqitur ofertën si operator ekonomik i vetëm dhe është shpallur fitues.

Ky tender është anuluar dy herë deri sa u ndanë pazaret me Kapllanajn për ta shpallur fitues. Vengu njihet si një nga titullarët shtetërorë më të korruptuar të qeverisë Rama, i përfolur nga stafi i Portit të Durrësit me informacione të brendshme si drejtor shtypës e shfrytëzues.

Ndër tenderat e shumtë abuzues që Vengu ka me flamur të kuq, SPAK nuk e ka kthyer ende në subjekt hetimi të pasurisë së deklaruar e asaj të padeklaruar.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Leli Alushaj
  Leli Alushaj, kamarieri i një restoranti në Tiranë, i cili me ndërhyrjen e tij të shpejtë i shpëtoi jetën një turisteje spanjolle, teksa ajo po mbytej.
  Robert Neçaj
  Roja bregdetare, i cili shpëtoi nga mbytja në plazhin e Shëngjinit dy persona, motër e vëlla, teksa dhe vetë përfundoi në spital. Ai u dëmtua shumë gjatë aksionit të tij të shpëtimit, por sot, fatmirësisht gëzon shëndet të plotë.
  Andi
  Roje bregdetare në Sarandë, i cili shpëtoi nga mbytja, babë e bir. Pamjet se si ai nxirrte nga uji babë e bir u bën virale dhe u shpërndanë edhe në faqet e JOQ ALBANIA.
  Djali i mitur
  Djali i mitur, që shet lule pranë qendrës së Tiranës, për të siguruar libra dhe rroba për shkollë. Ai ulet në trotuar dhe u kërkon qytetarëve që të blejnë lulet e tij.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit