SPAK ka harruar ta hetojë/ “Çmendet” sërish Juliana Memaj e “Urës Vajgurore”, ofron 600 MLN për 2,3 km rrugë

Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 05.09.2022, 19:11

Juliana Memaj është kryebashkiakja e Urës Vajgurore(Dimal), e cila së fundmi është kallëzuar në Spak nga një qytetar, pasi këtij të fundit iu prish banesa edhe pse kishte dokumentacion të rregullt. Këtë gjë e ka vërtetuar dhe gjykata e Beratit, e cila i ka dhënë të drejtë qytetarit, duke i kërkuar prokurorisë të nisë hetimet për kryebashkiaken Juliana Memaj.

Mirëpo, kryebashkiakja, duket se nuk po i trembet shumë hetimit, ose po përpiqet të bëjë sa më shumë para, derisa t’i vijë koha e arrestimit, nëse SPAK zgjohet nga gjumi. E themi këtë, pasi Memaj ka organizuar së fundmi një tender, që ka një vlerë marramendëse, krahasuar me objektin e tenderit. Juliana Memaj ka ofruar më shumë se 600 milionë lekë për rikonstruksionin e rrugës së fshatrave SHEQ-GAJDË.

Nëpërmejt një kërkimi të thjeshtë, por edhe e specifikuar vetë nga relacioni teknik i tenderit, kjo rrugë nuk është më shumë se 2,3 km, shtuar edhe zgjerimet e mundshme që mund të bëhen.

Sipas dokumenteve të tenderit, ky rikonstruksion do të bëhet në lidhjen direkte të fshatrave pa dalë në rrugën kryesore Ura-Vajgurore-Tiranë.

Më konkretisht bëhet fjalë për tenderin me këtë numër reference REF-40445-09-01-2022, me objekt “Rikonstruksion i Rrugës Sheq-Gajdë” dhe autoriteti kontraktues është bashkia Dimal me në krye Juliana Memaj.

Mesa duket, Juliana Memaj dhe ekspertët e rrugës në Bashki kanë menduar se 1 km rrugë bën më shumë se 250 milionë lekë dhe kanë ofruar këtë shifër të çmendur. Kompania fituese që do të realizojë ndërtimin e rrugës do të shpallet më datë 19 shtator, e cila nëse ofron sa fondi limit do të kënaqë edhe kryetaren e bashkisë me një dorë të mirë parash.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Leli Alushaj
  Leli Alushaj, kamarieri i një restoranti në Tiranë, i cili me ndërhyrjen e tij të shpejtë i shpëtoi jetën një turisteje spanjolle, teksa ajo po mbytej.
  Robert Neçaj
  Roja bregdetare, i cili shpëtoi nga mbytja në plazhin e Shëngjinit dy persona, motër e vëlla, teksa dhe vetë përfundoi në spital. Ai u dëmtua shumë gjatë aksionit të tij të shpëtimit, por sot, fatmirësisht gëzon shëndet të plotë.
  Andi
  Roje bregdetare në Sarandë, i cili shpëtoi nga mbytja, babë e bir. Pamjet se si ai nxirrte nga uji babë e bir u bën virale dhe u shpërndanë edhe në faqet e JOQ ALBANIA.
  Djali i mitur
  Djali i mitur, që shet lule pranë qendrës së Tiranës, për të siguruar libra dhe rroba për shkollë. Ai ulet në trotuar dhe u kërkon qytetarëve që të blejnë lulet e tij.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit