Emiriana Sako “treat” with 66 million “Rama’s friend” to “receive ideas from him”

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 27.08.2022, 18:05

Emiriana Sako, the current mayor of the Durrës Municipality continues without problems with her tenders in significant numbers. In a time of crisis where the prices of all food products have increased to alarming numbers, the mayor in question finds time and spends 66 million ALL to get consultancy from someone who is described in the media as "Edi Rama's friend".

It is about Alban Efthimi of the company ATELIER 4. In many cases, it is learned that Rea Xhillari, the daughter of Rama's wife, was also an associate of this company. More specifically, it is about the tender with reference number REF-30849-05-26-2022 and with the object "Design study for the reconstruction of the Ramazan Njala sports palace".

Its limit fund is 5,711,000 new ALL without VAT or about 68 million old ALL with VAT. Looking at the tender documentation, it can be seen that only two companies have qualified for the competition, of which ATELIER 4 of Alban Efthimi in cooperation with INFRATECH of Filjana Veizaj has been declared the winner, for a value of 5,500,000 new ALL without VAT or about 66 million old ALL with VAT.

If we compare the winning value with that of the limit fund, it turns out that the offer given by ATELIER 4 is as much as 96.3% of the limit fund of the tender, raising doubts that we are dealing with a predetermined winner.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Leli Alushaj
  Leli Alushaj, kamarieri i një restoranti në Tiranë, i cili me ndërhyrjen e tij të shpejtë i shpëtoi jetën një turisteje spanjolle, teksa ajo po mbytej.
  Robert Neçaj
  Roja bregdetare, i cili shpëtoi nga mbytja në plazhin e Shëngjinit dy persona, motër e vëlla, teksa dhe vetë përfundoi në spital. Ai u dëmtua shumë gjatë aksionit të tij të shpëtimit, por sot, fatmirësisht gëzon shëndet të plotë.
  Andi
  Roje bregdetare në Sarandë, i cili shpëtoi nga mbytja, babë e bir. Pamjet se si ai nxirrte nga uji babë e bir u bën virale dhe u shpërndanë edhe në faqet e JOQ ALBANIA.
  Djali i mitur
  Djali i mitur, që shet lule pranë qendrës së Tiranës, për të siguruar libra dhe rroba për shkollë. Ai ulet në trotuar dhe u kërkon qytetarëve që të blejnë lulet e tij.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit