Evis Berberi skualifikon 5 kompani/ I fut gati 400 MLN LEKË në xhep oligarkut Paqësor Buzi

Shkruar nga: A Gjoni | Publikuar më: 27.08.2022, 16:03

Evis Berberi, titull-zari Belinda Ballukut ka nisur shpërndarjen e parave publike me tenderat e mirëmbajtes së rrugëve. Këto lloj procedurash publike janë ato që njihen ndryshe edhe si qokat e oligarkëve më pranë qeverisë.

I radhës që ka qërasur Berberi me paratë e popullit është Paqësor Buzi.

Kompania e tij GPG Company është shpallur fituese në tenderin e mirëmbajtjes së Urës së Gjormit-Brataj-Ura e Laskos duke skualifikuar 5 kompani të tjera për disa kritere specifike. Njëri prej kritere që ka skualifikuar shumicën e kompanive është mungesa e një drejtuesi teknik.

Tenderi është shpallur me Flamur të Kuq për Skualifikim të të Gjithë Operatorëve Konkurrues Përveç Fituesit.

Buzi ka ofruar ofertën e dytë më të lartë pranë Fondit Limit duke u shpallur fitues nga Berberi, ofertë që shkon mbi 388 MLN LEKË me TVSH.

Oligarku është përfitues i shumë miliardave të parave publike me anë të tenderave me shkelje dhe nuk është vënë kurrë në subjekt hetimi nga SPAK.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Leli Alushaj
  Leli Alushaj, kamarieri i një restoranti në Tiranë, i cili me ndërhyrjen e tij të shpejtë i shpëtoi jetën një turisteje spanjolle, teksa ajo po mbytej.
  Robert Neçaj
  Roja bregdetare, i cili shpëtoi nga mbytja në plazhin e Shëngjinit dy persona, motër e vëlla, teksa dhe vetë përfundoi në spital. Ai u dëmtua shumë gjatë aksionit të tij të shpëtimit, por sot, fatmirësisht gëzon shëndet të plotë.
  Andi
  Roje bregdetare në Sarandë, i cili shpëtoi nga mbytja, babë e bir. Pamjet se si ai nxirrte nga uji babë e bir u bën virale dhe u shpërndanë edhe në faqet e JOQ ALBANIA.
  Djali i mitur
  Djali i mitur, që shet lule pranë qendrës së Tiranës, për të siguruar libra dhe rroba për shkollë. Ai ulet në trotuar dhe u kërkon qytetarëve që të blejnë lulet e tij.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit