Emiriana Sako “gostit” me 66 milionë “mikun e Ramës” për “t’i dhënë mend”

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 27.08.2022, 18:00

Emiriana Sako, kryetarja aktuale e Bashkisë Durrës vazhdon pa “iu trembur syri” me tenderat e saj në shifra të konsiderueshme. Në një kohë krize ku çmimet e të gjitha produkteve ushqimore janë rritur në shifra alarmante, kryetarja në fjalë gjen kohë dhe harxhon 66 milionë lekë për të marrë konsulencë nga dikush që në media cilësohet si “miku i Edi Ramës”.

Bëhet fjalë për Alban Efthimi i kompanisë ATELIER 4. Në shumë raste bashkëpunëtore e kësaj kompanie mësohet se ka qenë edhe Rea Xhillari, vajza e bashkëshortes së Ramës. Më konkretisht bëhet fjalë për tenderin me numër reference REF-30849-05-26-2022 dhe me objekt “Studim projektimi për rikonstruksionin e pallatit të sportit Ramazan Njala”.

Fondi limit i tij është 5,711,000 lekë të reja pa TVSH ose rreth 68 milionë lekë të vjetra me TVSH. Duke parë dokumentacionin e tenderit shikohet se janë kualifikuar në garë vetëm dy kompani, nga të cilat është shpallur fituese ATELIER 4 e Alban Efthimi në bashkëpunim me INFRATECH të Filjana Veizaj, për një vlerë prej 5,500,000 lekë të reja pa TVSH ose rreth 66 milionë lekë të vjetra me TVSH.

Nëse krahasojmë vlerën fituese me atë të fondit limit rezulton se oferta e dhënë nga ATELIER 4 është sa 96.3% e fondit limit të tenderit, duke ngritur dyshimet se kemi të bëjmë me një fitues të paracaktuar.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Leli Alushaj
  Leli Alushaj, kamarieri i një restoranti në Tiranë, i cili me ndërhyrjen e tij të shpejtë i shpëtoi jetën një turisteje spanjolle, teksa ajo po mbytej.
  Robert Neçaj
  Roja bregdetare, i cili shpëtoi nga mbytja në plazhin e Shëngjinit dy persona, motër e vëlla, teksa dhe vetë përfundoi në spital. Ai u dëmtua shumë gjatë aksionit të tij të shpëtimit, por sot, fatmirësisht gëzon shëndet të plotë.
  Andi
  Roje bregdetare në Sarandë, i cili shpëtoi nga mbytja, babë e bir. Pamjet se si ai nxirrte nga uji babë e bir u bën virale dhe u shpërndanë edhe në faqet e JOQ ALBANIA.
  Djali i mitur
  Djali i mitur, që shet lule pranë qendrës së Tiranës, për të siguruar libra dhe rroba për shkollë. Ai ulet në trotuar dhe u kërkon qytetarëve që të blejnë lulet e tij.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit