Niko’s eyes are “furred”, 800 million ALL tender for maintenance materials for department No. 4001

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 26.08.2022, 21:30

The Minister of Defense Niko Peleshi, it seems that "of wool" has only the last name, as it turns out that he is a real master in stealing tenders worth hundreds of millions of ALL. And not just tenders, but tenders worth 800 million ALL. Of course, when talking about high values, even the tender itself is suspicious.

This is also the case, where surprisingly out of 6 participating firms, 4 offered lower values ​​than the winner. But maybe Nikos got "wool" in his eyes and didn't see the other offers well. But what is it about? It turns out that the Support Command, Military Department No. 4001, has organized a tender with reference number REF-36386-07-15-2022 and with the object "Purchase of materials for general maintenance" for a limit fund of 79,773,160 new ALL or about 950 million old ALL with VAT.

Looking at the documents of this procedure, it is seen that one company did not offer any value at all, while 3 others offered less than the winner. The latter has been announced as the LIQENI VII firm, owned by the citizen Ramazan Kalia, for the offered value of 67,686,778 new ALL without VAT or about 800 million old ALL with VAT.

Meanwhile, this value turns out to be as much as 85% of the tender's limit fund, which further increases the suspicions that the winner was predetermined. What do you think?

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Leli Alushaj
  Leli Alushaj, kamarieri i një restoranti në Tiranë, i cili me ndërhyrjen e tij të shpejtë i shpëtoi jetën një turisteje spanjolle, teksa ajo po mbytej.
  Robert Neçaj
  Roja bregdetare, i cili shpëtoi nga mbytja në plazhin e Shëngjinit dy persona, motër e vëlla, teksa dhe vetë përfundoi në spital. Ai u dëmtua shumë gjatë aksionit të tij të shpëtimit, por sot, fatmirësisht gëzon shëndet të plotë.
  Andi
  Roje bregdetare në Sarandë, i cili shpëtoi nga mbytja, babë e bir. Pamjet se si ai nxirrte nga uji babë e bir u bën virale dhe u shpërndanë edhe në faqet e JOQ ALBANIA.
  Djali i mitur
  Djali i mitur, që shet lule pranë qendrës së Tiranës, për të siguruar libra dhe rroba për shkollë. Ai ulet në trotuar dhe u kërkon qytetarëve që të blejnë lulet e tij.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit