Miloshoski: Hyrja e Maqedonisë në BE do të varet nga përcaktimi politik i qeverive në Sofje

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 06.08.2022, 10:01

Komision i përbashkët ndërqeveritar do të mbajë takime të rregullta një herë në vit për zbatimin efektiv të kësaj marrëveshjeje.

Cfare do te thote ajo? Kjo do të thotë se ai komision, varësisht nga disponimi politik në Sofjen fqinje, nëse konsiderojnë se një tekst shkollor është modifikuar mjaftueshëm, se një monument është hequr apo korrigjuar, se një person apo ngjarje historike është përshtatur sipas dëshirës së tyre.

Përmes këtij komisioni ndërqeveritar për mbikëqyrjen dhe zbatimin e marrëveshjes dypalëshe, ata do të marrin të drejtën ligjore që ta pengojnë Maqedoninë në aspiratat e saj. Ai pengesë mund të jetë një procedurë për bllokimin e hapjes së një kapitulli të caktuar ose një procedurë për bllokimin e mbylljes së një kapitulli specifik për negociatat me Bashkimin Europian.

Dhe nëse kemi një situatë të supozuar, se në Bullgarinë fqinje kemi forca politike historike, properëndimore dhe prosovjetike, të cilat janë të vendosura mirë, nuk do të jetë çudi nëse në të ardhmen e afërt do të kemi një euro-skeptik apo NATO qeveria skeptike në Sofjen fqinje. Dhe synimet e tyre mund t’i realizojnë përmes pengimit politik dhe keqpërdorimit të marrëveshjes së dëmshme të nënshkruar mes Maqedonisë dhe Bullgarisë.

Prandaj ne besojmë se qeveria duhet të tërhiqet nga marrëveshja e nënshkruar ndërmjet Maqedonisë dhe Bullgarisë derisa ka ende kohë, sepse ajo ka të meta thelbësore. Si në afat të mesëm ashtu edhe në atë afatgjatë do të hapë më shumë çështje kontestuese sesa do të mbyllet.

Do të bëjmë gjithçka në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë që këto tema të hapen. Por ne e kemi theksuar edhe para nënshkrimit të marrëveshjes dhe sot themi se pasi të nënshkruhet një marrëveshje në Kuvend, nuk ka mundësi të plotësohet me ndonjë amendament”, tha Milloshoski.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit