Një grua me hixhab diskriminohet në Francë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 05.08.2022, 00:42

Një raport i një komiteti të Kombeve të Bashkuara ka zbuluar se Franca ka diskriminuar një grua me hixhab pasi nuk është lejuar të ndjekë trajnimin profesional në një shkollë publike.

Në vitin 2010, Naima Mezhoud, tani 45 vjeçe, duhej të trajnohej si asistente menaxheriale në një kurs të mbajtur në një shkollë të mesme shtetërore, ku adoleshentët u ndalohet me ligj të mbajnë hixhabin. Kur ajo mbërriti, mësuesi kryesor i shkollës në periferi veriore të Parisit i ndaloi hyrjen. Gjashtë vjet më parë, në vitin 2004, Franca kishte ndaluar mbajtjen e hixhabit dhe simboleve të tjera fetare të dukshme në shkollat ​​shtetërore nga fëmijët e shkollave. Mezhoud argumentoi se si studente e arsimit të lartë, ajo nuk duhej të ishte në shënjestër të ligjit.

Komiteti arriti në përfundimin se refuzimi për të lejuar (Mezhoud) të marrë pjesë në trajnim ndërsa mban shaminë e saj përbën një akt diskriminimi me bazë gjinore dhe fetare.

Franca është shtëpia e një prej pakicave më të mëdha myslimane në Europë. Për vite me radhë, vendi ka zbatuar ligje të forta për të mbrojtur formën e tij strikte të laicizmit, për të cilin Presidenti Emmanuel Macron ka thënë se është nën kërcënim nga islamizmi. Disa shoqata myslimane dhe grupe të të drejtave të njeriut pretendojnë se ato ligje i kanë shënjestruar muslimanët dhe i kanë hequr mbrojtjen demokratike dhe i kanë lënë ata të cenueshëm ndaj abuzimit.

Në teori, pas vendimit të komitetit të OKB-së, Franca ka tani gjashtë muaj për të kompensuar financiarisht Mezhoud dhe për të ofruar mundësinë për të ndjekur kursin profesional nëse ajo ende dëshiron.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit