Shitën bileta të rreme, arrestohen pronarët e ‘PrishtinaJet’

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 04.08.2022, 20:32

Pak ditë më parë kemi raportuar për një rast mashtrimi, ku një lexuese e JOQ tregoi se si kishte blerë bileta fluturimi Gjermani-Kosovë por fluturimi nuk ishte realizuar dhe kompania nuk figuronte fare në aeroporte.

Këto mashtrime duket se kanë marrë fund.

Prokuroria në Prishtinë ka realizuar një aksion në të cilin janë arrestuar dy persona për veprën penale të mashtrimit. Kjo është bërë e ditur me anë të një komunikate për media nga Prokuroria.

Ata kanë bërë të ditur se në pranga kanë përfunduar dy pronarët e agjencionit turistik “PrishtinaJet”.

Kjo pasi që dyshohet se u kanë shitur mërgimtarëve bileta fiktive për udhëtim me Aeroplan nga vendet e Perëndimit për në Kosovë.

Njoftimi i plotë:

Prokuroria Themelore në Prishtinë, njofton opinionin publik se pas zhvillimit të masave të fshehta dhe teknike të hetimit dhe vëzhgimit, në koordinim me Policinë dhe ATK-në, si dhe pas aprovimit të gjyqtarit të procedurës paraprake, nën udhëheqjen e Prokurorit të Shtetit, sot është realizuar një aksion në Prishtinë dhe Podujevë, me ç’ rast janë arrestuar dhe dërguar në mbajtje të dyshuarit M.K. dhe A.B., bashkëpronar të Agjencionit Turistik “Prishtina Jet”, për shkak të dyshimit se në bashkëkryerje kanë kryer veprën penale “Mashtrimi”, të paraparë sipas KPRK-së dhe nga kjo bastisje e realizuar janë gjetur e sekuestruar prova të cilat do të shërbejnë në procedurën penale.

Personat e lartcekur dyshohen se, përmes paraqitjes së fakteve të rreme, pra përmes Agjencisë Turistike “Prishtina Jet”, u kanë shitur të dëmtuarve/bashkatdhetarëve bileta fiktive për udhëtim me aeroplan nga shtetet e perëndimit në Kosovë me një çmim shumë më të lirë se sa çmimi aktual, e të cilat fluturime nuk janë realizuar edhe përkundër pagesave që janë bërë nga të dëmtuarit, çka me këtë të dëmtuarve përpos dëmeve financiare u kanë shkaktuar edhe keqtrajtime psiqike, duke u maltretuar me familjarët e tyre nëpër aeroporte të ndryshme për realizimin e fluturimeve të premtuara rrejshëm nga të pandehurit.

Të njëjtit me urdhër të Prokurorit të Shtetit janë dërguar në mbajtje prej 48 orësh, derisa ndaj tyre do të ndërmerren veprimet e mëtejme procedurale ligjore, si dhe, veprime hetimore ndaj rastit në fjalë, deri në epilogun përfundimtar të kësaj çështje penale.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit