Gjetja e trupit të copëtuar të shqiptarit në Itali, dyshohet se pas ngjarjes fshihet një vrasës serial

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 04.08.2022, 10:18

Shefki Kurti është i moshuari shqiptar që u gjend i pajetë dhe i masakruar në një kanal në provincën ku ai banonte në Itali.

Ishin banorët e zonës të cilët kanë gjetur mbetje të ndara në disa thasë dhe më pas kanë lajmëruar Policinë, ndërkohë që zhdukja e tij ishte denoncuar rreth tri ditë para se të gjendeshin pjesët e trupit.

Policia dhe prokuroria italiane janë shokuar kur janë përballur me skenën e krimit, ndërkohë që kanë kërkuar ndihmën e komunitetit t‘i ndihmojnë të hedhin dritë mbi atë vrasje të rëndë.

Policia italiane është befasuar kur ka mësuar nga ekspertiza mjekoligjore që ka treguar se vrasja e Kurtit mund të kishte ndodhur së paku një javë para se të gjendej trupi. Ata duke bërë përllogaritjet e kohës kur është kryer denoncimi i familjarëve për humbjen e tij, kanë konstatuar se bëhet fjalë për të paktën 3 ditë me vonesë të denoncimit.

Policia dhe prokuroria kanë mundur të marrin dëshmitë e familjarëve të viktimës, të cilët pritet të japin detajet e rëndësishme për hetimin, por pa treguar ende detaje nga këto dëshmi.

NGJARJA DHE DYSHIMET

Sipas të dhënave, Shefki Kurti, 72 vjeç, banonte në zonën e Ravigos bashkë me familjen e tij, gruan dhe dy fëmijë të rritur. Ai është zhdukur disa ditë më parë dhe trupi u gjend në një kanal në afërsi të lumit Adigetto, lum që kalon pak metra larg zonës në të cilën banonte familja Kurti.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit