Hapen dy korsi shtesë në Tabanoc me qëllim që të shmaget rëmuja në kufi

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 29.07.2022, 15:39

Me qëllim që autoritet dhe njerëzit të përballen dhe ti shmangen rrëmujës që po shkaktohet në pikën kufitare Tabanoc sot janë hapur edhe dy pika shtesë në këtë vend kalim.

Për momentin janë funksionale 10 korsi, dy për kamion që transportojnë mallëra, një për autobus dhe 7 për automjete.

Ministri i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski tha se 45% ëahtë rritur kalimi i kufirit dhe ky është shkaku i rëmujës. Por shpreson se me hapjen e dy korisve shtesë do të ulet pritja në kufi.

Kujtojmë se nga fillimi i korrikut ka qenë e paraparë që kontrollet e udhëtarëve dhe makinave të bëheshin vetëm në njërën pikë – domethënë, ata që hyjnë nga Serbia në Maqedoninë e Veriut të kontrollohen vetëm në pikën doganore të Maqedonisë së Veriut.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit