Dëshira e fundit pas vdekjes së gjyshes, një penis gjigand mbi varrin e saj

Shkruar nga: S Bardhi | Publikuar më: 28.07.2022, 16:28

Para vdekjes së saj, 99-vjeçarja Catarina Orduña Pérez kishte një dëshirë të fundit: një statujë gjigante të një penisi mbi varrin e saj.

Familja e saj zbuloi në internet monumentin e rrallë – një penis 1.6 metra të gjatë i montuar në varrin e saj në një varrezë në Meksikë fundjavën e kaluar si një "mirënjohje e dashurisë dhe gëzimit të saj për jetën".

“Ajo donte të thyente paragjykimet e çdo meksikani, ku gjërat ndonjëherë fshihen për shkak të mungesës së mendjes së hapur”, tha nipi i saj Álvaro Mota Limón për VICE në një intervistë. "Ajo ishte gjithmonë shumë avangarde, shumë përpara me mendimet e saj."

“Ajo më tha se ishte dëshira e saj që askush të mos e harronte dhe që gjithçka që donim tek ajo të kujtohej më lehtë”, tha ai. Pas vdekjes së Doña Cata-s më 20 janar 2021, "ne biseduam si familje dhe vendosëm ta realizonim ëndrrën e saj".

U deshën gati një muaj dhe një ekip prej 12 personash, duke përfshirë një marangoz, një skulptor dhe një gdhendës, për të ndërtuar statujën e penisit e cila tashmë gjendet mbi varrin e Catarinës.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit