Neom – Megaqyteti 1 Trilion $ i Arabisë Saudite

Shkruar nga: S Bardhi | Publikuar më: 26.07.2022, 19:00

Arabia Saudite po ndërmerr një plan ambicioz për të ndërtuar strukturën më të madhe në botë në veriperëndim të vendit.

Struktura, e njohur si Linja e Pasqyrës, do të përbëhet nga dy ndërtesa reflektuese qelqi me përmasa deri në 488 metra të larta, duke ecur paralelisht për 120 kilometra përgjatë terrenit bregdetar, malor dhe shkretëtirë.

Dy ndërtesat do të lidhen përmes vendkalimeve dhe një tren me shpejtësi të lartë do të lëvizë poshtë tyre. Struktura pritet të kushtojë 1 trilion dollarë pas përfundimit dhe parashikohet të strehojë pesë milionë njerëz të cilët do të jenë në gjendje të udhëtojnë nga cepi në cep brenda një shtrirjeje prej 20 minutash.

Dokumentet e parë janë të vitit 2021 dhe përfshijnë koncepte të tilla si bujqësia vertikale e integruar, një marinë për jahte dhe një stadium sportiv i ndërtuar deri në 305 metra mbi tokë.

Struktura është epiqendra e projektit të qytetit inteligjent të Princit të Kurorës dhe sundimtarit de fakto Mohammed bin Salman të quajtur Neom, i cili do të kushtojë 500 miliardë dollarë të tjera për t'u ndërtuar dhe është sa shteti amerikan i Massachusetts.

Neom është në pronësi të fondit të pasurisë sovrane të Arabisë Saudite dhe është pjesë e një kuadri të quajtur Saudi Vision 2030, një plan që synon të diversifikojë ekonominë e Arabisë Saudite dhe të reduktojë varësinë e saj nga nafta.

Ndërsa afati i fundit për të ndërtuar Neom është 2030, raportohet se një vlerësim fillestar i ndikimit të Mirror Line i prodhuar në janar 2021 tha se zhvillimi do të duhej të ndërtohej në faza dhe mund të duheshin 50 vjet për t'u përfunduar.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit