Dimovski: Tani na duhen 2.806 denarë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 28.06.2022, 13:56

Lidhja e Sindikatave të Maqedonisë (LSM) sot doli para Ministrisë së Punës dhe Politikës Sociale për të shprehur pakënaqësinë me ndryshimet ligjore që parashikojnë që e diela të jetë ditë pune në vendet turistike dhe përkujtoi kërkesën për rritje lineare të pagave për publikun. punëtorët e sektorit për 2.806 denarë.

“Sot i drejtohemi Ministres që t’i marrë punët në dorën e saj, kemi nevojë për familje, kemi nevojë për pushim, ndërsa edhe ne punëtorët jemi prej mishi e gjaku dhe duam ta gëzojmë edhe atë të drejtë.

Kjo dëshmon se 2.806 denarë për momentin Angazhimit të shtuar të parashikuar me këtë ligj për tregti, tani janë të nevojshme menjëherë, andaj ministër ju drejtohemi nesër në Qeveri për të mbështetur propozimin për rritje lineare për të gjithë punëtorët dhe kthimin e të drejtës së humbur të rekursit në sektorin publik”, tha kryetari i LSM-së Darko Dimovski në protestën e sotme.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit