Tsipras për eurointegrimin e Maqedonisë: Është më mirë që BE të mos bëjë premtime që nuk mund t’i përmbushë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 27.06.2022, 18:54

Është mirë të mos jepni premtime nëse nuk jeni në gjendje t’i përmbushni ato, tha lideri i SYRIZA-s, Alexis Tsipras në një intervistë për “Euroactiv”, duke folur për perspektivën evropiane të vendeve në rajoni dhe qëndrimi i BE-së për Ballkanin Perëndimor, njoftoi korrespondenti i AIM-s nga Athina.

“Vendimi i Bashkimit Evropian në Samit konfirmon mosbesueshmërinë e Evropës ndaj atyre vendeve që kanë bërë hapa shumë të rëndësishëm dhe se perspektiva e një date për negociatat e anëtarësimit shtyhet vazhdimisht. Është më mirë të mos bëni premtime nëse nuk jeni në gjendje t’i përmbushni ato” tha Tsipras.

Ai shtoi se pyet veten se cila do të jetë fotografia në Ukrainë, e cila mori shpejt statusin e kandidatit, kur sheh se ky status nuk do të thotë asgjë dhe mund të presë për shumë vite.

“Mendoj se ky është një shembull tjetër i paaftësisë së Bashkimit Evropian në tërësi për të marrë vendime kolektive me fokus strategjik. Mendoj se tashmë po e paguan këtë dhe do ta paguajë në të ardhmen”, tha kreu i SYRIZA-s.

I pyetur nëse për shkak të situatës aktuale në perspektivën evropiane të rajonit, “marrëveshja e Prespës u arrit kot”, Tsipras tha se “sigurisht nuk ishte e kotë, sepse është një marrëveshje që e ktheu Ballkanin Perëndimor në rrugën e stabilitetin dhe rajonin tonë në perspektivën e paqes dhe bashkëpunimit larg ndikimeve të fuqive të treta në rajon, si Turqia dhe Rusia, të cilat kanë pasur një ndikim të madh në rajon”.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit