Xhaferi të enjten para deputetëve ne interpelancë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 27.06.2022, 15:10

Të enjten më 30 qershor në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë së Veriut pritet të mbahet seanca plenare për interpelancën e kryetarit të Parlamentit, Talat Xhaferi të parashtruar nga OBRM-PDUKM-ja opozitare, Xhaferi në mbledhjen e sotme plenare konfirmoi se kjo seancë plenare do të mbahet të enjten.

Parlamenti këtë javë ka agjendë intensive në kuadër të së cilës do të mbahen disa seanca duke filluar prej sot. Deputetët e OBRM-PDUKM-së dhe koalicioni, interpelancën për Xhaferin e parashtruan më 30 maj, pas çka kryetari i Kuvendit duke e ruajtur afatin në Rregullore u përgjigj në të dhe e caktoi seancën në të cilën do të debatojë.

Partia opozitare dhe lideri i saj Hristijan Mickoski edhe para sjelljes së interpelancës thanë se nuk presin ajo të votohet dhe Xhaferi të largohet nga ky funksion, por se megjithatë mendojnë se ai duhet të përgjigjet para qytetarëve për punën e tij.

Sipas nenit 49, paragrafi 1 nga Rregullorja, debati për interpelancën zgjat një ditë pune, deri në shterimin e listës së deputetëve të paraqitur për zgjedhje, ndërsa vendoset më së voni deri në orën 24:00. Kryetari i Kuvendit, Xhaferi në seancë ka të drejtë ta elaborojë përgjigjen e tij me shkrim ose të japë përgjigje gojarisht për interpelancën e parashtruar. Nesër mbahet takim i Komitetit të përzier parlamentar Maqedonia e Veriut – BE, të mërkurën shtrohen pyetje të deputetëve, të premten pritet të vazhdojnë edhe seanca e Komisionit për financim dhe buxhet në të cilin në rend dite është rebalanci i Buxhetit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit