Petkov: Tani Shkupi e ka fjalën

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 27.06.2022, 11:11

Kryeministri i Bullgarisë në largim, Kiril Petkov ka folur për marrëdhëniet me Maqedoninë e Veriut, largimin e vetos dhe zhvillimit për të ardhmen.

“Ne me pranimin e propozimit francez kemi mbrojtur edhe interesat nacionale por ne nuk mund të mbajmë përgjegjësi për vendimet e shteteve fqinje. Shkupi tashmë e ka në dorë të ardhmën e tyre” ka thënë Petkov për radion kombëtare bullgare.

“Bashkëpunimi i dy shteteve kalon nëpërmjet definicioneve të përbashkëta për definicione historike, ku mbrojmë faktet historike nga diskriminimi dhe gjuha e urrejtjes” ka shtuar ai.

Petkov ka thënë se tashmë loja luhet në Maqedoninë e Veriut dhe sipas tij përgjegjësia bie në shtetin fqinj pasi ata e kanë kryer detyrën.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit