Anglia s’pastrohet nga shqiptarët: Ekstradohen në Tiranë pedofilët dhe kriminelët

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 23.06.2022, 22:13

Një pedofil, një rrëmbyes dhe një numër tregtarësh droge janë midis 23 "kriminelëve të huaj" të deportuar nga Britania e Madhe në Tiranë ditën e sotme. Grupi i të dëbuarve përfshinte gjithashtu anëtarë të bandave të krimit të organizuar dhe një individ pa të drejtë qëndrimi në Mbretërinë e Bashkuar. Në total, 23 kriminelët vuanin dënime të kombinuara me më shumë se 72 vjet burg në burgjet angleze.

Sipas Evening Standard, një nga individët në bordin e avionit ishte dënuar me 18 vjet për furnizim kokaine me vlerë më shumë se 2 milionë paund, ndërsa një tjetër, i cili ishte pjesë e një grupi të krimit të organizuar, ishte dënuar me më shumë se 10 vjet për furnizimin me kokainë. Një person tjetër është dënuar me tre vjet burgim për përfshirje në komunikim seksual me një fëmijë, ndërsa një tjetër u dënua me katër vjet burgim për rrëmbim dhe lëndim trupor.

Duke folur për dëbimet, ministrja e Brendshme Priti Patel tha:

Këta individë janë përgjegjës për disa nga krimet më të tmerrshme, duke përfshirë përdhunimin, krimin e dhunshëm dhe shkeljet e rënda të drogës. Ata kanë shkelur ligjet dhe vlerat tona dhe kanë lënë viktimat e tyre të jetojnë me plagët e krimeve që kanë kryer. Kjo qeveri do të përdorë çdo mjet në dispozicion për të larguar shtetasit e huaj që kanë kryer krime kundër qytetarëve tanë dhe së fundmi ne kemi paraqitur Aktin e Kufijve për të ndihmuar në përfundimin e ciklit të kërkesave dhe apelimeve të minutës së fundit që mund të vonojnë largimet.

Muajin e kaluar, 190 shkelës të shtetasve të huaj u larguan nga Mbretëria e Bashkuar me fluturime çarter dhe të planifikuar. Zyra e Brendshme thotë se që nga marsi i vitit 2021 më shumë se 10,000 njerëz janë larguar nga Mbretëria e Bashkuar me 85 fluturime në 13 vende të ndryshme. Fluturimi i së enjtes u zhvillua me bashkëpunimin e qeverisë shqiptare.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit