Paralajmërim i frikshëm! Tre qytete të Mesdheut përgatiten për cunami

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 23.06.2022, 20:26

Një cunami mund të godasë së shpejti qytetet kryesore në ose afër Detit Mesdhe, duke përfshirë Marsejën, Aleksandrinë dhe Stambollin në 30 vitet e ardhshme, sipas UNESCO-s. Rreziku i një cunami në komunitetet bregdetare të Mesdheut parashikohet të rritet me rritjen e nivelit të detit. Ndërsa komunitetet në Paqësorin dhe Oqeanin Indian, ku ndodhin shumica e cunamit, shpesh ishin të vetëdijshëm për rreziqet, ai u nënvlerësua në rajone të tjera bregdetare, duke përfshirë Mesdheun.

Tani, organizata arsimore, shkencore dhe kulturore e OKB-së tha se pesë komunitete të rrezikuara në zonën e Mesdheut do t'i bashkohen qyteteve të tjera "të gatshme për cunami". Programi "i gatshëm për cunami" është pjesë e përpjekjes më të gjerë të UNESCO-s, e nisur përpara konferencës së OKB-së për Oqeanet në Lisbonë javën e ardhshme, për të siguruar që të gjitha komunitetet në rrezik do të dinë se çfarë të bëjnë në rast të një cunami deri në vitin 2030. Bernardo Aliaga, eksperti kryesor i cunamit në Unesco, tha:

Cunami i vitit 2004 dhe 2011 ishte një thirrje për t’u zgjuar. Ne kemi bërë një rrugë të gjatë që nga viti 2004. Sot jemi më të sigurt. Por ka boshllëqe në gatishmëri dhe ne duhet të përmirësohemi ne duhet të sigurohemi që paralajmërimet të kuptohen nga vizitorët dhe komunitetet. Rreziku i cunamit është nënvlerësuar në shumicën e zonave, përfshirë Mesdheun. Ngjarjet nuk janë shumë të shpeshta dhe rreziku nuk përkthehet nga një brez në tjetrin.

Burimi:theguardian. Përktheu dhe përshtati: JOQ ALBANIA

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit