Kërkohet rritje e pagave, sektori publik proteston me karrige para Kuvendit

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 22.06.2022, 12:36

Të punësuarit në sektorin publik në Maqedoninë e Veriut kanë nisur protestën para Kuvendit.

Në mënyrë simbolike janë vendosur disa karrige të cilat, sipas protestuesve përfaqësojnë deputetët që rrinë në Kuvend, LSM kërkon rritje lineare të rrogave për 2,806 denarë, që në euro i bie 45 euro e 53 cent.

Në takimin e djeshëm mes Lidhjes së Sindikatave të Maqedonisë dhe përfaqësuesve të qeverisë nuk u arrit marrëveshje për rritjen e rrogave.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit