Troshanovski: Vërehet një rënie e madhe ndaj mbështetjes për në BE

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 22.06.2022, 09:03

“Kulmi i dukshëm i zhgënjimit të akumuluar…”, kështu i sheh Marko Troshanovski nga Instituti për Demokraci deklaratat e liderëve të vendeve të iniciativës, “Open Balkans”, për të thënë se ende nuk kanë marrë një vendim përfundimtar nëse do të marrin pjesë në Samiti BE-Ballkani Perëndimor, gjegjësisht vendim do ketë nesër.

“Kulminacioni i një zhgënjimi të dukshëm që është akumuluar prej vitesh, në mos me dekada… kur zbatimi i reformave nga ana jonë, të kërkuara nga Evropë nga ana tjetër, nuk marrin njohje dhe shpërblim.

Ky zhgënjim është grumbulluar në shoqëritë dhe elitat tona politike. Hulumtimet që po bëjmë tregojnë një rënie të vazhdueshme të butë dhe konstante të mbështetjes për BE-në, për dy vitet e fundit kjo rënie është e madhe,” tha Marko Troshanovski, Instituti për Demokraci.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit