Çmendet leopardi, vret 3 fëmijë brenda 48 orëve

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 17.06.2022, 20:05

Një leopard është inatosur në Indi dhe dyshohet se ka vrarë tre fëmijë në më pak se 48 orë. Autoritetet kanë urdhëruar vrasjen e kafshës pas zbulimit të trupave në tre incidente të veçanta në rajonin Jammu dhe Kashmir të Indisë veriore.

Viktima më e re është një vajzë 10-vjeçare e quajtur Rutba Manzoor, trupi i së cilës u gjet nga pyjet afër shtëpisë së saj në zonën e Urit të martën. Pasi një kërkim për të gjetur kafshën njeringrënëse në pyllin e dendur dështoi, ekipi i shpëtimit bëri një zbulim tragjik.

Vdekja e saj shkaktoi protesta të furishme, me të afërmit e Rutba që bllokuan autostradën Srinagar në Uri për shkak të mosveprimit të supozuar nga departamenti i kafshëve të egra. Kjo vjen pasi dy djem u vranë në sulmet e dyshuara të leopardit gjatë fundjavës.

Trupi i 12-vjeçarit Shahid Ahmed u gjet të dielën në mbrëmje pasi ai u zhduk teksa po kulloste bagëtinë e familjes së tij. Ndërsa të shtunën, një djalë tjetër, Muneer Ahmad, 15 vjeç, u plagos gjithashtu për vdekje pasi pësoi lëndime pas një sulmi.

Leopardi thuhet se ende po endet nëpër pyjet e Urit, raporton Shërbimi i Lajmeve të Kashmirit. Banorët lokalë të panikuar u kanë kërkuar autoriteteve që të kapin kafshën. Në një deklaratë, një kujdestar rajonal i kafshëve të egra ka urdhëruar që macja e madhe të vritet nëse nuk mund të trulloset.

Burimi: NYPOST | Përktheu dhe Përshtati: JOQ ALBANIA

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit