Prindërit do të ndalohen t’u “japin” një shuplakë fëmijëve: Shkakton ankth dhe depresion!

Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 17.06.2022, 07:40

Prindërve do t'u ndalohet t'u "japin" fëmijëve një shuplakë, pasi një studim zbuloi se ndëshkimi fizik çonte në një rrezik të shtuar të ankthit.

Gjashtë në dhjetë australianë kanë thënë se janë goditur të paktën katër herë si fëmijë, sipas një studimi nga Universiteti Katolik Australian.

Prindërve mund t'u ndalohet t'u japin fëmijëve të tyre një shije të vogël pasi një studim zbuloi se ndëshkimi fizik çonte në një rrezik të shtuar të ankthit (imazhi i aksioneve)

Studimi zbuloi se femrat që u goditën kur ishin fëmijë kishin 1.8 herë më shumë gjasa të kishin një çrregullim të madh depresiv dhe 2.1 herë të përjetonin ankth.

Drejtori i Institutit të Studimeve për Mbrojtjen e Fëmijëve dhe profesori i Universitetit Katolik Australian, Daryl Higgins, po udhëheqin nismën që të bëhet i paligjshëm që prindërit të godasin fëmijët e tyre.

Një studim i ri zbuloi se ata që ishin goditur si fëmijë kishin gati dy herë më shumë gjasa të përjetonin probleme të shëndetit mendor

Në Australi aktualisht është e ligjshme që prindërit të godasin fëmijët e tyre, por shtete të ndryshme kanë rregulla specifike për këtë çështje.

Në New South Wales, ndëshkimi fizik nuk duhet të jetë i dhimbshëm për më shumë se një moment të shkurtër dhe fëmijët nuk mund të goditen në kokë ose në qafë.

Burimi: DailyMail | Përktheu dhe Përshtati: JOQ ALBANIA

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit