Fundi i një epoke, Microsoft mbyll Internet Explorer

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 13.06.2022, 19:56

Ky muaj shënon fundin e një epoke pasi Microsoft vazhdon me planet e tij për të mbyllur gradualisht Internet Explorer. Çdo fëmijë i viteve '90 ka kujtime nga shfletuesi i internetit gjatë ditëve të para të internetit – ose World Wide Web, siç njihej për herë të parë në atë kohë.

Pasi u lançua në vitin 1995, dikur ishte shfletuesi më i përdorur i internetit, duke arritur kulmin e tij në 2003 me rreth 95% të përdorimit. Megjithatë, me rritjen e shërbimeve konkurruese si Safari i Apple dhe Chrome i Google, gjigandi i teknologjisë ka dalë ngadalë duke hequr dorë nga shërbimi i tij klasik duke e zëvendësuar atë me Microsoft Edge, që thuhet se përmban siguri, privatësi dhe shpejtësi të përmirësuar.

Nga e mërkura e ardhshme, 15 qershor, Internet Explorer 11 – versioni i fundit kryesor i shfletuesit – nuk do të mbështetet më për pajisjet që operojnë në Windows 10 20H2 e më vonë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit