Flamuri i Kosovës dhe ai i Shqipërisë valojnë në Maja Makalu, maja e pestë më e lartë në botë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 14.05.2022, 16:25

Në Maja Makalu të Nepalit, e cila cilësohet si maja e pestë me e lartë në botë, ka valuar flamuri i Shqipërisë dhe ai i Kosovës.

Alpinistja e njohur Uta Ibrahimi ka ngjitur Maja Makalun, që ka një lartësi mbidetare prej 8,485 metrave, dhe njihet si njëra prej 14 çative të botës.

Për Ibrahimin, kjo ishte ngjitja e shtatë prej 14 sosh, e cila bënte pjesë në plan-projektin e saj të madh “14 Majat e Himalayave – Utalaya”.

Më poshtë mund ta gjeni foton e Uta Ibrahimit në Maja Makalu.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të klikoni këtu për të na kontaktuar.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit