Së shpejti tarifa të reja për energjinë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 14.05.2022, 11:49

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi në “10 Minuta” në TV21 njoftoi se së shpejti do të prezantohet modeli i ri i tarifimit të energjisë elektrike.

Ministri tha se me tarifat e reja, qytetarët që shpenzojnë më pak energji elektrike dhe që kanë më pak të ardhura do të paguajnë më pak.

“Do të vendosim bllok tarifat apo fashat siç njihen, me të vetmin qëllim që të kemi pra tarifë që do të jetë e barabartë për të gjithë qytetarët varësisht nga konsumi i qytetarëve, por varësisht edhe nga të ardhurat e qytetarëve”, tha Bekteshi.

Ai gjithashtu informoi se ulja e çmimit të vajit të gatimit do të ndodhë kur të hapen plotësisht korridoret e importit nga Ukraina.

Sipas Bekteshit, kjo varet nga tregjet botërore, si dhe nga çmimet e lulediellit dhe vajit të parafinuar, të cilat kryesisht importohen nga Ukraina dhe Bullgaria.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të klikoni këtu për të na kontaktuar.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit