Studimi i fundit: Dasmat e shtrenjta shkaktar të ndarjes së çifteve

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 13.05.2022, 12:55

Sipas Daily Mail, një zbulim i kohëve të fundit thotë se çiftet që shpenzojnë shumë ditën e dasmës kanë më shumë gjasa të përfundojnë në divorc.

Rezultatet e sondazhit tregojnë se 10% e martesave që patën një dasmë që kushtonte më shumë se 20,000 funta u prishën brenda tre viteve.

Ata zbuluan gjithashtu se 34% që kishin dhjetë ose më pak të ftuar në dasmën e tyre përfunduan duke u divorcuar brenda një dekade.

Drejtori i kërkimit, Harry Benson, tha se dasmat e shtrenjta mund të jenë të këqija për martesat për shkak të rrezikut të borxhit.

Sondazhi i Fondacionit Martesa, i kryer nga Savanta Comres, zbuloi se kostoja mesatare e një dasme ishte rritur nga 3,729 £ në vitet 1960 në 9,832 £ në 2010.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të klikoni këtu për të na kontaktuar.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit