Europa i bindet Putin, planifikon të paguajë gazin rus në rubla

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 28.04.2022, 19:12

Disa nga kompanitë më të mëdha energjetike në Europë po përgatiten të paguajnë gazin në rubla, duke iu bindur kështu kërkesës së Rusisë që energjia të paguhet me monedhën ruse.

Kompanitë e energjisë në Gjermani dhe Hungari kanë konfirmuar se synojnë të përmbushin kërkesën e Vladimir Putin.

How EU energy firms plan to pay for Russian gas without breaking the law |  Russia | The Guardian

Por BE-ja ka paralajmëruar se ekziston rreziku që kompanitë të shkelin sanksionet që ndalojnë transaksionet me bankën qendrore të Rusisë.

Çfarë kërkoi Rusia?

Putin tha se blerësit nga vendet "jomiqësore" duhet të paguajnë për gazin e tyre në rubla. Zakonisht, shumica dërrmuese e blerësve do të paguanin në euro ose dollarë.

Ukraine war: Russia halts gas exports to Poland and Bulgaria - BBC News

Kush ka rënë dakord dhe kush jo?

Hungaria ka thënë se është e kënaqur me planin dhe sipas raporteve tre nga kompanitë më të mëdha të gazit në Evropë, Uniper e Gjermanisë, Eni e Italisë dhe OMV e Austrisë, po shqyrtojnë gjithashtu mënyrat për të përmbushur kushtin e Putinit.

Gas Deliveries to Hungary Through TurkStream Could Start in Two Years -  Hungary Today

Pse Rusia dëshiron pagesa në rubla?

Vendimi i Perëndimit për të vendosur sanksione shkaktoi një rënie të mprehtë të vlerës së rublës dhe rriti kërcënimin e hiperinflacionit. Për këtë arsye, Rusia vendosi kontrolle të rrepta të kapitalit, sipas të cilave kompanitë eksportuese u detyruan të konvertonin të ardhurat e tyre në rubla.

Hungary turns to TurkStream as Russia plans to suspend gas transfers  through Ukraine - Emerging Europe

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të klikoni këtu për të na kontaktuar.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit