Mbrojtje nga të gjitha anët/ Rusia po përdor delfinë të trajnuar për të mbrojtur bazën detare nga ukrainasit

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 28.04.2022, 17:07

Sipas një eksperti, marina ruse po trajnon delfinët për të mbrojtur një bazë detare në Detin e Zi.

Sevastopol është baza më e rëndësishme detare ruse në Detin e Zi, ndërsa analisti i mbrotjes HI Sutton ka thënë për mediat e huaja se ata mund të përdorin delfinët e stërvitur për të mbrojtur bazën nga sulmet nënujore.

Russia deploys trained dolphins to protect Black Sea base

Në të kaluarën, gjitarët detarë siç janë për shembull delfinët janë trajnuar për të mbrojtur një bazë detare kundër zhytësve.

Duke u bazuar tek fotografitë satelitore, shumë anije të marinës ruse janë të grumbulluara në port, që do të thotë se ato mund të rrezikohen nga sulmet nënujore.

Report: Russia Is Using Trained Dolphins to Protect Its Black Sea Naval Base  - RELEVANT

Pra, delfinët e stërvitur të Rusisë mund të parandalojnë forcat ukrainase që të depërtojnë në port nën ujë dhe të sulmojnë anijet luftarake.

Kjo nuk është hera e parë që marina ruse ka zhvilluar programe për gjitarët detarë për t'i ndihmuar ata në këtë mënyrë.

Russia Deploys Trained Military Dolphins To Guard Key Black Sea Naval Bases

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të klikoni këtu për të na kontaktuar.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit