Alarm në Kongo! Pas Covidit “shpërthen” Ebola

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 24.04.2022, 10:23

Një rast i virusit Ebola është zbuluar në një qytet në pjesën veriperëndimore të Kongos, ka njoftuar ministri i Shëndetësisë së vendit.

Bëhet fjalë për një studente 31-vjeçare, e cila mbërriti në spital dhe pas 2 javësh ndërroi jetë. Testet laboratorike në Badaka, të konfirmuara nga Instituti kombëtar i INRB treguan se ajo ishte infektuar me Ebola.

Το Κονγκό σε συναγερμό για τον ιό Έμπολα – Εντοπίστηκε θανατηφόρο κρούσματα  – Είχε τουλάχιστον 74 επαφές – ΕΙΔΗΣΕΙΣ 247 – EIDISIS247.GR

Sipas mediave të huaja, shkencëtarët vendas dhe ata të ministrisë po monitorojnë tashmë rreth 74 persona, ndërsa qëllimi është që “të kontrollohet kjo epidemi sa më shpejt të jetë e mundur”.

Kujtojmë se në vitin 2021, një shpërthim Ebola i deklaruar në Benny (lindje) zgjati dy muaj e nëntë ditë, me 11 raste të konfirmuara, nga të cilat 9 ishin fatale.

Εντείνεται η ανησυχία μετά την απόδραση ασθενούς με Έμπολα

Virusi Ebola, i identifikuar për herë të parë në vitin 1976 në Zaire transmetohet te njerëzit nga kafshët e infektuara. Transmetimi nga njeriu te njeriu ndodh nëpërmjet lëngjeve trupore. Simptomat kryesore janë temperaturë e lartë e vazhdueshme, të vjella, gjakderdhje dhe diarre.

Έμπολα Αφρική: Συναγερμός στο Κονγκό – Επανεμφανίσθηκε η ασθένεια που  προκαλεί ο ιός - Eleutheranea.gr

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të klikoni këtu për të na kontaktuar.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit