Sezoni veror në Durrës/ Operatorët turistikë: Po marrim punonjës nga Azia dhe Serbia

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 22.04.2022, 22:19

Afro 30% e të punësuarve në hotele e restorante në Shqipëri do të jenë të huaj. Raportohet se sipërmarrësit në Durrës do të punësojnë të huaj nga Azia por dhe nga vendet e rajonit si Serbia, Maqedonia e Veriut dhe Kosova.

Sipas Kryetarit të Dhomës së Tregtisë, Alban Isteri tha se mungesa e krahut vendas të punës i ka detyruar operatorët turistikë të punësojnë të huaj.

Më konkretisht ai është shprehur:

Ka prurje jo vetëm nga vendet e Azisë por dhe nga rajoni si nga Serbia e Maqedonia e Veriut dhe punonjës të Kosovës. Të huajt mund të zënë 20-30 për qind të të punësuarve. Pagat janë në bazë të profesionit, formimit profesional.

Ndërkohë, një menaxher i një hoteli në vijën e parë të plazhit të Durrësit ka thënë:

Këtë vit dhomat janë më të shtrenjta pjesa e shërbimeve më të shtrenjta, por rezervime kemi. Tregun ukrainas këtë vit e kemi mungesë, por do të zëvendësohet nga bjellorusët nga vende të tjera të rajonit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të klikoni këtu për të na kontaktuar.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit