I dënuari me vdekje më i vjetër në botë në prag të ekzekutimit, 31 vjet në pritje

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 18.04.2022, 19:12

I dënuari me vdekje më i vjetër në botë do të ekzekutohet me injeksion vdekjeprurës të enjten. Carl Wayne Buntion, 78 vjeç, vrau një oficer policie 37 vjeç në vitin 1990.

Buntion u dënua me vdekje për vrasje në vitin 1991, ndërsa tre dekadat e fundit ai i ka kaluar në burg.

Të premten, më 15 prill, një gjykatës federal refuzoi përpjekjet e avokatëve të Buntion për të ndaluar ekzekutimin me arsyetimin se dënimi është “mizor dhe i pazakontë”.

No description available.

Sipas mediave të huaja, Buntion i cili është i lidhur në një karrige me rrota, tashmë vuan nga probleme të shumta shëndetësore, duke përfshirë hepatitin C, cirrozën dhe sëmundje kronike të mëlçisë.

Një apel i refuzuar i paraqitur nga avokatët e Buntion në tetor të vitit 2021 argumentoi:

Z. Buntion është një burrë i dobët, i moshuar që kërkon kujdes të specializuar për të kryer funksionet bazë. Gjatë 31 viteve që ai ka qenë i burgosur me një dënim me vdekje, ai ka kryer vetëm tre shkelje disiplinore, ndërsa nuk ka bërë asnjë shkelje njëzet e tre vitet e fundit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të klikoni këtu për të na kontaktuar.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit