I “hante” shpina vazhdimisht/ E reja shkon tek mjeku pas sugjerimit të vajzës së saj të mitur dhe mëson se ka një sëmundje

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 17.04.2022, 15:20

Një nënë ka treguar sesi vajza e saj i shpëtoi jetën, pas një kruajtje e cila rezultoi të ishte kancer i lëkurës. Gill Liiv-Rochester filloi të kruante shpinën në mënyrë të përsëritur, por nuk e dinte se kishte një nishan në lëkurën e saj.

Nëna e dy fëmijëve nga County Durham, Angli nuk e mendoi gjatë dhe e “injoroi” çështjen.

The mum-of-two from County Durham didn't think much of the niggling spot on her back and initially ignored the issue

Por, vajza e saj 13 vjeçe Emme me kalimin e kohës shqetësohej akoma dhe më shumë për problemin e nënës së saj dhe e nxiti atë të linte një takim me mjekun për të zbuluar se çfarë po ndodhte.

Gill shkoi, ndërsa mjekët i thanë se ajo kishte dy melanoma malinje të rënda dhe agresive, të cilat ajo kishte gërvishtur.

Gill said: "With skin cancer, a lot of people think it's not that serious and you just get it removed and that's it, but it's not that at all."

“Mendova se nuk do të ishte asgjë ose diçka shumë e vogël. Kur shkova te mjekët, ata më pyetën se sa kohë e kisha nishanin, por unë nuk e dija se e kisha një të tillë."-u shpreh gruaja.

Sipas mediave të huaja, mjekët e paralajmëruar atë se kishte "gjashtë deri në tetë javë" përpara se kanceri të përhapej në organet e saj.

Top Doctors 2020: Main Line and Western Suburbs

Për fat të mirë, nëna e kapi kancerin në fazën e parë dhe tani po shërohet, por sprova e saj nuk ka përfunduar ende.

Ajo tha: Shumë njerëz mendojnë se kanceri i lëkurës nuk është aq serioz dhe ju thjesht e hiqni atë dhe kaq, por nuk është aspak ashtu.

Study Offers Young Doctors Strategies To Deal With Discrimination | Kaiser  Health News

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të klikoni këtu për të na kontaktuar.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit