JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

E pazakontë/ Kandidati hap fushatën nga arkivoli
Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 07/04/2021 18:12

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Një kandidat për Kongresin meksikan nisi fushatën e tij zgjedhore në një arkivol për të nxjerrë në pah mijëra vdekje të vendit nga pandemia e koronavirusit dhe dhuna e lidhur me kartelin. Carlos Mayorga, një kandidat i dhomës së ulët për partinë Encuentro Solidario në shtetin verior të Chihuahua, tha se ai po u dërgonte një mesazh politikanëve që njerëzit po vdisnin "për shkak të indiferencës së tyre".

Mayorga mbërriti brenda një arkivoli me ngjyrë ari në një tubim fushate në një urë midis qytetit kufitar meksikan të Ciudad Juarez dhe El Paso, Texas. Ai shoqërohej nga persona të tjerë të cilët mbanin buqeta me lule për të tërhequr vëmendjen për numrin e të vdekurve në Meksikë për shkak të covid-19, prej më shumë se 200,000, një nga më të lartët në botë.

Burimi: www.barrons.com| Përktheu dhe përshtati: JOQ ALBANIA

Mexican election candidate launches campaign from coffin

KË DO VOTONI MË 25 PRILL?
  • KË DO VOTONI MË 25 PRILL?