JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Ishin njohur gjatë adoleshencës, por fati i ndau! Çifti ritakohet dhe martohet pas 70 vitesh
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 13/01/2021 14:12

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Një burrë dhe një grua që ishin njohur që gjatë shkollës së mesme janë takuar gjatë pandemisë dhe janë martuar pas shtatë dekadash. Historia e dashurisë filloi 68 vjet më parë, kur Fred Paul dhe Florence Harvey gjetën për herë të parë njëri-tjetrin. Çifti u takuan si adoleshentë në Wandsworth, në Kanada. Ata kaluan çdo moment që mundën së bashku, duke bërë shëtitje pas kishës, duke vjedhur puthje midis klasave dhe duke marrë pjesë në koncerte

Por kur Paul mbushi 18 vjeç, dhe Harvey ishte 15 vjeç, të dy vazhduan rrugët e tyre të ndara. Pali u transferua në Toronto për punë. Një vit më vonë, kur ai u kthye për ta kërkuar, por Harvey ishte zhvendosur në një qytet tjetër. Përfundimisht, ata të dy u martuan me njerëz të tjerë dhe krijuan familje. Por në vitin 2017, Harvey u gjend përsëri beqare pasi burri i saj Len vdiq nga kanceri. Çifti, të cilët ishin të martuar lumturisht për 57 vjet, kishin pesë fëmijë së bashku. Dy vjet më vonë, gruaja e Palit për gati 60 vjet, Helen, gjithashtu vdiq pasi vuante nga probleme të shumta shëndetësore. Ata kishin dy fëmijë së bashku. Ishte pikëllimi i përbashkët për humbjen e bashkëshortëve të tyre që i solli ata përsëri së bashku.

Gjatë asaj bisede të parë, e cila ndodhi një ditë pas ditës së Shën Valentinit, ata folën për jetën e tyre, fëmijët dhe nipërit e mbesat dhe festuan për kujtimet e lumtura të njëri-tjetrit. "Unë kurrë nuk kam menduar se do të kalonte kjo," tha Harvey, 81, për CNN. "Por ne shkuam nga bisedat një herë në javë, në dy, në tre herë, në çdo ditë për orë të tëra. Muaj më vonë, në ditëlindjen e tij në korrik, Harvey e befasoi Paul-in duke ardhur në Toronto ku ata u ribashkuan më në fund. Vetëm tre ditë pas ribashkimit, çifti ishin gati të martoheshin. Familjet e tyre pyetën pse lëviznin kaq shpejt, por Paul dhe Harvey nuk kishin dyshime se donin të kalonin pjesën tjetër të jetës së tyre së bashku. Paul ishte gjithashtu një muaj larg fillimit të trajtimit për kancerin e stomakut, por Harvey ishte e përkushtuar që të ishte pranë tij gjatë gjithë të mirave dhe të këqijave, pavarësisht se çfarë do të thoshte kjo. Më 8 gusht, Paul dhe Harvey shkëmbyen zotime përpara familjes dhe miqve të ngushtë në Ontario.