JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Studimi që mund të përmbysë gjithçka/ Kina akuzon Italinë: Origjina e Covid-it jeni ju!
Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 21/11/2020 17:16

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Në një studim i fundit, Kina ka ngritur dyshime të forta dhe ka akuzuar Italinë se është ajo shkaktrare e koronavirusit. Por Pekini gjithashtu ka fajësuar më parë Spanjën për shkaktimin e shpërthimit botëror të Covid për të shmangur fajin, ndërsa këmbëngul "Kina nuk është fajtori i këtij virusi". Rasti më i hershëm i raportuar në Wuhan, i cili konsiderohet si epiqendra fillestare e shpërthimit, ishte në fillim të dhjetorit, 2019. Por, një letër e botuar nga Instituti Italian i Kancerit (INT) raporton gjetjen e antitrupave neutralizues ndaj sëmundjes në gjakun e marrë nga pacientë të shëndetshëm në Itali në tetor të vitit të kaluar, gjatë një testi të kancerit të mushkërive.

Zhao Lijian, zëdhënës i Ministrisë së Jashtme kineze, tha:

Kjo tregon edhe një herë se gjurmimi i burimit të virusit është një pyetje komplekse shkencore dhe analiza e mëtejshme e origjinës së saj "duhet t'u lihet shkencëtarëve".

Sidoqoftë në Itali, një ekspert i përfshirë në studim i tha The Times se gjetjet e tij nuk eliminuan virusin duke filluar në Kinë. "Ne e dimë që Kina vonoi njoftimin e shpërthimit të tij, kështu që nuk ka asnjë kuptim kur filloi atje dhe Kina ka lidhje shumë të forta tregtare me Italinë veriore," tha Giovanni Apolone, në Institutin Kombëtar të Kancerit në Milano. Kujtojmë se Kina ka arritur ta vërë nën kontroll përhapjen e infeksioneve dhe rasteve të reja. Nëse të dhënat e INT provohen të sakta, kjo do të ndryshonte historinë e pandemisë dhe do të ngrinte pyetje se kur dhe nga u përhap virusi.

Burimi: The Sun | Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania