JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Errësirë totale për më shumë se 60 ditë/ Ky është qyteti që i thotë “lamtumirë” dritës së diellit
Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 20/11/2020 22:13

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Një qytet në Alaskë do t’i “thuaj lamtumirë” dritës së diellit për dy muajt e ardhshëm. Dielli lind dhe perëndon Qyteti i vogël i vendosur në veri të Rrethit Arktik në Utqiagvik të Alaskës, i njohur më parë si Barrow, ka hyrë në fazën e tij vjetore të errësirës.

Moteorologia, Allison Chinchar tha se:

“Nata polare është një fenomen normal që ndodh çdo dimër për Barroë dhe çdo qytet tjetër brenda rrethit Arktik.”

Ngjarja ndodh çdo dimër për shkak të boshtit të Tokës. Qyteti nuk është i vetmi në Alaskë që përjeton këtë fenomen, por është i pari në listën e vendndodhjeve të natës polare për shkak të largësisë në veri.

Burimi:lite.cnn.com | Përktheu dhe përshtati: JOQ ALBANIA