JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Pacienti i intubuar për shkak të Covid-19 i habit të gjithë/ Luan me violinë për të falënderuar mjekët
Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 20/11/2020 18:13

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Një mësues i muzikës, i cili është pensionist, gjendet i shtruar prej muajsh në spitalin ‘McKay-Dee’ në kujdes intensiv për shkak të infektimit me Covid-19. Grover Wilhelmsen, është filmuar duke luajtur me violinë nga shtrati i tij në spital, ndërsa trajtohej në një pavijon të kujdesit intensiv. Ky i fundit, edhe pse ishte intubuar dhe nuk kishte mundësi të fliste donte të tregonte mirënjohjen e tij për punonjësit e kujdesit shëndetësor në spitalin e Ogden. 70-vjeçari përdori një stilolaps dhe një letër për të komunikuar me një infermiere në mënyrë që t’i thuaj asaj dëshirën e tij.

I moshuari shkruajti:

“Unë dua të luaj këtu në spital. A mundet gruaja ime të sjellë një violinë?”

Ndërsa kërkesa mori miratimin nga mjekët, 70-vjeçari ishte në gjendje të lunate me violinë, ndërsa një infermiere qëndroi në dhomën e tij duke e monitoruar atë, ndërsa ai luante himne kishash dhe "Valsin e Tenesit".

Koordinatorja e infermierëve tha se:

"Më solli lot në sy. I gjithë stafi shikonte një pacient duke luajtur me violinë, ndërsa ishte i intubuar. Ishte e pabesueshme.”

Burimi:abc7ny.com | Përktheu dhe përshtati: JOQ ALBANIA