JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Ndotja plastike, kompania franceze prodhon maskat që dekompozohen
Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 15/09/2020 1:56

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Është rritur ndjeshëm shqetësimi për ndikimin e maskave mbrojtëse në natyrë gjatë pandemisë, me rreth 194 miliardë maska dhe doreza për përdorim të vetëm, të përdorura çdo muaj në të gjithë botën. Por një kompani në Francë ka dalë me një zgjidhje unike për çështjen e mbetjeve plastike dhe ka filluar të prodhojë maska për fytyrën të bëra me kërp. Frédéric Roure, themeluesi i Géochanvre, i tha agjencisë së lajmeve Reuters se maskat e kompanisë janë plotësisht të dekompozueshme, ndërsa brezi elastik është i riciklueshëm.

Ai tha:

Hidheni kërpin në tokë dhe pas tre ose gjashtë muaj më vonë, nuk ka mbetur asgjë. Është ushqim për krimbat e tokës.

Rreth 1.5 milion nga maskat, të cilat kushtojnë 1 € (0,92 £; 1,19 $) secila, janë shitur në të gjithë botën, sipas agjencisë së lajmeve.

Burimi: apa.az|Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania