JOQ Albania
Home

Miralem Pjanic zyrtarizohet te Barcelona, emocionon tifozët e Juventusit me lamtumirën e tij
Shkruar nga: K Demiraj | Publikuar më: 29/06/2020 23:08

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Barcelona ka konfirmuar pasditen e sotme se ka transferuar zyrtarisht Miralem Pjanicin nga Juventusi.

Klubi katalanas ka bërë të ditur se ata do të paguajnë 60 milionë euro dhe pesë milionë tjera bonuse për marrëveshjen me yllin boshnjak.

Pjanic a nënshkruar kontratë katër-vjeçare me një klauzolë largimi prej 400 milionë eurosh.

Barcelona bëri të ditur githashtu se Pjanic do të qëndrojë te Juventusi deri në fund të këtij edicioni më pas do bashkohet me spanjollët.

Pas zyrtarizimit, Miralem Pjanic i shkroi një letër lamtumirëse për Juventusin dhe tifozët bardhezinj ku ka emocionuar jo pak me fjalët e tij prekëse.

Ai shkroi:

Merr frymë thellë, kjo është thënia që unë vazhdoj ta përsëris në mendje gjatë momenteve vendimtare të një ndeshje. Kjo është ajo që unë vazhdoj të përsëris tani, ndërsa përpiqem të shkruaj atë që ndjej në këtë moment. Kam mbërritur katër vite më parë, kështu që mund të përpiqesha të fitoja gjithçka. Sepse edhe kur nuk e menaxhoni atë, një lojtar i Juventusit duhet të përpiqet gjithmonë. Këto ishin katër vite intensive, me përvojë përkrah profesionistëve të shkëlqyeshëm, por mbi të gjitha miq të vërtetë, me të cilët ndava fitore dhe rekorde, por edhe humbje të hidhura në prag të triumfit.
Këto janë vite në të cilat jam pjekur si burrë dhe baba. Ky është qyteti ku Edin (vajza) u rrit, duke u bërë tifozja më e madhe e këtij ekipi, dhe ku me familjen time ndërtuam kujtimet më të mira të jetës sonë. Unë nuk mendoj se ndonjëherë mund t’ju falënderoj sa duhet, kështu: Faleminderit familjes Agnelli. Faleminderit për të gjithë ata shokë të skuadrës që ndanë këtë udhëtim me mua. Faleminderit për të gjithë punonjësit dhe anëtarët e stafit, të cilët më ndihmuan të rritem.
Faleminderit fansave që më bënë të ndjehem i veçantë çdo ditë. Sepse nëse ka një gjë që kam mësuar, është se nuk ka kohë minimale në të cilën mund të biesh në dashuri. Në fund të ditës, është shumë e thjeshtë: ju e vishni këtë fanellë si një lëkurë të dytë, gjithmonë i jepni gjithçka, dhe kurrë nuk do të shkoni keq. Tani nuk kemi shumë kohë për të humbur dhe ka kaq shumë për të fituar nga këtu deri në fund të sezonit. Prandaj, merr frymë, Mire. Sepse ajo që sot mund të duket kaq e trishtueshme, nga nesër do të jetë një kujtim i mrekullueshëm që do të mbash në zemrën tënde për pjesën tjetër të jetës suaj”.